Connect with us

Më të reja

Tigri ishte dhe mbeti mburojë e UÇK-së

Published

on

Në qendër të fshatit Vaksincë, tek sheshi i varrezave më 25 maj do mblidhen qytetarë dhe politikanë nga të gjitha anët për të përkujtuar dëshmorin e kombit, komandantin legjendar Fadil Nimani-Tigrin, njofton agjencia e lajmeve INA.

Nimani ishte i lindur ne Gerkoc, komuna e Gjakovës. Ai ishte kyçur shumë herët në celulat e para të UÇK-së, në Prekaz dhe Glloxhan.

Me 20 prill të vitit 1998 kishte filluar lufta e pare frontale me forcat e Ushtrisë Jugosllave, Nimani ishte plagosur rëndë në kokë në betejën e Gergocit ku gjithashtu plagosen edhe 5 familjarët e tij.

Numani kishte qenë bashkëluftëtar i Haradinajve në rajonin e rrafshit të Dukagjinit dhe njëri ndër të parët i cili kundërshtoi transformimin e UÇK-së në TMK.

Kishte ndihmuar të gjitha luftërat të cilat u zhvilluan në mileniumin e fundit në të cilat edhe se bashku me pjesëtarët e familjes së tij kishte qenë direkt në teatrin e luftimeve.

Me 9 mars të vitit 2001 nga Malina vendoset në Likovë për të ndihmuar luftën kundër ushtrisë Maqedonase, ndërsa me 24 maj në kohën e luftimeve shumë të ashpra në Vaksincë, Tigri goditet rëndë dhe vdes.

Më 24 maj do të kujtohet komandant Tigri, njeriu që i dha luftës kuptim me strategjinë e tij dhe që ishte vërtet një mburojë e UÇK-së.

Continue Reading

Më të reja

Idri Istrefi me mesazh për mërgatën: Ejani ta shpëtojmë Strugën

Published

on

Kandidati i opozitës shqiptare për komunën e Strugës Idri Istrefi përmes një video mesazhi ka ftuar mërgatën: Ejani ta shpëtojmë Strugën, përcjell in7

Mesazhi i plotë:

E dashur Mërgatë e Strugës !
Kudo që jeni dhe na ndiqni, kam një mesazh zemre për ju.
Mërgata ka qenë ajo që i ka prirë proceseve demokratike, zhvillimore dhe kombëtare.
Mërgata ka qenë dhe mbetet gjithmonë në krahun e duhur të historisë.
Mërgata e di se rinia duhet të gjejë punë e jetë të begatë në shtëpi të vet, prandaj po na ndihmojnë ta bëjmë Strugën një qytet që mund të jetohet.
Mergata jonë, është shprehja reale e politikes shqiptare ne Maqedoni.
Pushteti rri më këmbë vetem duke përzënë vazhdimisht rininë.
Sot ne kemi një mërgatë të madhe, që do t’i kthehet si bumerang këtij pushteti të kalbur në korrupsion.

Mërgatë e dashur!
E di se është e lodhshme,
e di se po ju thonë se vota juaj s ka rëndësi,
por këtë e thonë ata, që duan ta shohin Strugën bosh, pa shpresë në sytë e të rinjve, e pa të rinj në shtëpitë e çdo strugani.
Mërgatë e Zvicrës, Austrisë, Italisë, Sllovenisë, Gjermanisë e Amerikës!Faleminderit për mbështetjen tuaj!
Megjithëse ata përdorën të gjithë mekanizmat nuk arritën të na fitojnë!
Jemi në finale. Ejani me 31 tetor ta festojmë fitoren duke rrethuar numrin 6! Ky është Revolucioni Juaj. Revolucioni i Mërgatës!

Continue Reading

Më të reja

Aktori i njohur vret aksidentalisht fotografen dhe plagos regjisorin gjatë xhirimeve

Published

on

Aktori i njohur, Alec Baldin vrau aksidentalisht me armë drejtoreshën e fotografisë dhe plagosi regjisorin gjatë xhirimeve të një filmi Western, në Nju Meksiko.

Qenë zyrtarët e policisë në qarkun Santa Fe në Nju Meksiko ata që bënë me dije se drejtoresha e fotografisë Halyna Hutchins dhe regjisori Joel Souza u qëlluan të enjten gjatë xhirimit të filmit “Rust”, i cili tregon një histori të shekullit të 19-të.

42-vjeçarja Hutchins, u transportua me helikopter në Spitalin e Universitetit të Nju Meksikos, ku më pas u deklarua e vdekur nga personeli mjekësor, njoftuan autoritetet.
Souza, 48 vjeç, u dërgua me ambulancë në Qendrën Mjekësore Rajonale Christus St. Vincent, ku edhe po trajtohet aktualisht për plagët që mori nga plagosja.

Prodhimi i filmit në fjalë është ndërprerë.

Një zëdhënës i aktorit Baldwin tha gjithashtu se gjatë setit të xhirimeve ndodhi një aksident për shkak të shkrepjes së një pistoletë që aktori po përdorte për rolin.

Gazeta “Santa Fe New Mexico” raportoi se 68-vjeçari Alec Baldwin u pa të enjten jashtë zyrës së policisë, i përfshirë në lot. Përpjekjet e gazetarëve për të marrë ndonjë deklaratë prej tij ishin të pasuksesshme.

Sipas të dhënave në faqen e saj personale, Halyna Hutchins ishte me origjinë nga Ukraina dhe u rrit në një bazë ushtarake sovjetike në Rrethin Arktik. Ajo studioi gazetari në Kiev dhe kinematografi në Institutin Amerikan të Filmit në Los Angeles. ajo u cilësua një “yll në rritje” nga revista “Kinematografia Amerikane” në vitin 2019.

Ajo ishte drejtoreshë e fotografisë në filmin aksion “Archenemy” të vitit 2020, me regjisor Adam Egypt Mortimer.

“Jam shumë i trishtuar për humbjen e Halyna. Si edhe tepër i indinjuar që kjo gjë mund të ndodhë në një set xhirimesh. Ajo ishte një talent brilant, absolutisht e përkushtuar ndaj artit dhe filmit”, tha Mortimer në një postim në Twitter.

Continue Reading

Më të reja

Idri Istrefi i vendosur: E fitojmë Strugën, komunën do t’ua kthej qytetarëve

Published

on

Kandidati i Strugës për kryetar komune Idri Istrefi bashkë me bashkëshorten e tij ishte i ftuar në emisionin Pastel të Televizionit 21 ku foli për familjen për kohën e studimeve e për karrierën e tij profesionale, përcjell in7.

Istrefi foli për jetën në Strugë e cila ka dinamikë vetëm gjatë stinës së verës kur vijnë turistët dhe mërgimtarët por edhe në atë periudhë nuk ka aktivitete kulturore.

Edhe pse organizohen vetëm figuartivisht dy evnte gjatë kësaj periudhe si festivali “Këngë Jeho” dhe “Mbëmjet Strugane” edhe këto zhvillohen vetëm një natë dhe nuk ka aktivitete të tjera.

Dhe prandej dua që edhe Komunën e Strugës tua kthej qytetarëve dhe dymbëdhjet muaj frumojë me aktivitete të ndryshme.

Në pyetjen e gazetares se a do jetë e vështirë në katër vite edhe tu kthehet Struga struganë siç thoni ju të bëni ndryshime.

Kandidati i opozitës shqiptare tha se asgjë nuk është e vështirë, duhet të ketë vullnet të mirë dhe të menaxhohet mirë,të mos ketë korrupcion, të mos ketë nepotizëm, të mos ketë kriminalitet dhe buxheti i komunës të shfrytëzohet në mënyrë racionale jo të keqpërdoret.
Dhe siç e shihni në kohë fushate vetëm asfaltohet pa kriter ku ka nevoj për vota shkon asfalton një ditë para zgjedhjeve një javë pas.
Nëse buxheti administrohet mirë do të ketë ndryshim dhe komuna të jetë servis i qytetarëve dhe jo të jetë pronë e dikujt. Duhet të jesh menaxher i mire e jo pronarë i Komunës, tha mes tjerash Istrefi.

Në pyetjen e gazetares se në duart e kujt është Struga gjithë këto vite? Idri tha se Struga këto vite ka qenë në duart e kryetarit i cili është dhe kryetari në ikje dhe të një kryetari nën hije dhe prandej une jam angazhu dhe kërkoj që Strugën tua kthej struganëve./in7.tv/

Continue Reading

Aktuale