Connect with us

Kulturë

Studentët e shkencave të mjekësisë të UT-së ndoqën trajnime speciale për emergjencë dhe stomatologji

Published

on

Në kuadër të Kongresit Shkencave të Natyrës, Shëndetësisë dhe Teknologjisë, që u organizua nga Universiteti Tetovës, Fakulteti i Shkencave të Mjekësisë e organizoi Konferencën IV shkencore ndërkombëtare me pjesëmarrje të një numri të madh të studiuesve nga vendi, rajoni dhe bota. Në këtë konferencë u prezantuan punime shkencore rreth zhvillimeve të fundit nga mjekësia, si dhe u analizuan prurjet e reja shkencore. Veç kësaj, konferenca u pasurua edhe me realizimin e dy punëtorive shkencore.

Për studentët e shkencave të mjekësisë u realizua punëtoria me temë: “Mbështetja themelore e jetës – defibrilatori i jashtëm automatik MTHJ – DJA”, nën udhëheqjen e Prof. Asoc. Dr. sc. Basri Lenjani dhe Prof. Asc. Agron Dogjani. Kjo punëtori përfshiu trajnim me 3 orë leksione dhe 5 orë demonstrim praktik. Gjatë kësaj kohe u bë trajnimi dhe përvetësimi i shkathtësive të nevojshme për MTHJ – DJA; masazhi i jashtëm, lirimi i rrugëve ajrore dhe frymëmarrja jetëshpëtuese artificiale në përputhje me rekomandimet e RKP – AHA – ECR 2015, duke aplikuar standardin e përdorimit të AED në Evropë dhe në botë. Këtu u përfshinë kujdesi te personat me vetëdije të humbur, mënyrat e zgjidhjes së rasteve që kanë mbyllje të rrugëve të frymëmarrjes me trupat e huaj, gjakderdhjet dhe metodat e ndaljes së gjakderdhjes, ndihma e parë te të lënduarit, duke njohur të gjitha llojet e lëndimeve dhe kujdesin e tyre në nivelin e ndihmës së parë. Vëmendje e veçantë iu kushtua teknikave të trajnimit, të ngritjes dhe transportimit të të lënduarve: me një shpëtimtar ose më shumë shpëtimtarë, pa pajisje dhe me përdorimin e mjeteve të transportit standard ose të improvizuar, dhe mobilizimin e të lënduarve. Pas përfundimit të programit të trajnimit, të gjithë kandidatëve pjesëmarrës në trajnim iu ndanë certifikata për shkathtësitë e përfituara për aplikimin e masave të MTHJ – DJA, e cila ka për qëllim që profesionistët e kujdesit shëndetësor, mjekë, studentë, infermierë dhe personeli jomjekësor, të kenë aftësi për rastet jetëkërcënuese për shëndetin.

Ndërsa punëtoria tjetër u zhvillua me studentët e programit studimor të Stomatologjisë, të cilët për katër ditë me radhë e ndoqën kursin me temë “Principet, diagnostika dhe planifikimi i implanteve dhe terapia e implant – protetikës”, të udhëhequr nga Doc. Dr. Jetmire Alimani – Jakupi dhe Dr. Danço Bizevski. Gjatë realizimit të kësaj punëtorie janë punuar dhe analizuar bazat e kirurgjisë orale, anatomia e kokës dhe qafës, sterilizimi, kushtet e sepsës dhe antisepsës, si dhe është mbajtur pjesa praktike, si simulimi i pacientit, fusha punuese operative me nofullat e kafshëve, vendosja e implanteve, planifikimi i fazës protetikore, vendosja e implanteve në nofulla, vendosja e formeragingivave dhe transfereve, si dhe marrja e masave mbi implante.

Punëtoria e stomatologjisë u përmbyll me ndjekjen e intervenimeve të drejtpërdrejta kirurgjike, edhe atë implantim në mandibullë, vendosjen e abatmenëve të përkohshëm, si dhe marrja e masave në konstruksionin definitiv protetik. Ndërsa për pjesëmarrësit në këtë kurs janë ndarë certifikata për aftësitë e fituara nga ky trajnim.

Continue Reading

Kulturë

Në gjurmët e mbretit të Epirit

Published

on

By

Në gjurmët e mbretit të Epirit

Nga Brixhilda Xhuraj

Prej dy javësh, vëmendja e arkeologëve shqiptarë dhe italianë është zhvendosur në qytetin e gurtë jugor, në Gjirokastër.

Pas disa vitesh ndërprerjeje, në dy site arkeologjike, kanë nisur gërmimet e specialistëve.

Një bashkëpunim mes Universitetit italian të Macerat-ës (UniMc), nën drejtimin e Roberto Perna-s, dhe Institutit të Arkeologjisë në Tiranë, me në krye Belisa Mukën, arkeologë dhe specialistë nga të dyja vendet po punojnë për të gjetur zbulime të reja.

Në një prononcim për Albanian Post, Muka ka shpjeguar se procesi i gërmimeve do të jetë “edhe për dy javë të tjera”.

Ajo thotë se gërmime po kryhen në Antigone, në dy sitet arkeologjike Hadrianopol dhe Paleokastër, në kuadër të projektit “Lugina e Drinosit”.

Hulumtimet financohen nga Programi i Kërkimeve Arkeologjike të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe gëzojnë mbështetjen organizative të Bashkisë Gjirokastër dhe Drejtorisë Rajonale të Monumenteve të Gjirokastrës.

Ndryshe nga paraardhësit e tij, ky projekt synon të aplikojë në Shqipëri modelin më të fundit të menaxhimit të Parqeve arkeologjike.

Ai ka gjetur aplikim në provincën e Macerat-ës, por tanimë do të gjejë shtrirje edhe në të gjithë zonën e Adriatikut.

Kjo duke filluar me Greqinë, Kroacinë, Slloveninë, Serbinë, Italinë dhe Shqipërinë.

Tanimë hulumtimet arkeologjikë do të kryhen nëpërmjet dronëve, skanerëve lazer dhe rindërtimeve 3D.

Gjatë ditës së parë të gërmimeve, profesori italian Perna, bëri me dije se gërmimet arkeologjike të këtij viti kanë nisur në tri hapësira: Palokastër, gërmimet gjeofizike në Hadrianopoli, dhe si risi e misionit të këtij viti janë gërmimet në Parkun Arkeologjik të Antigonesë.

Antigonea u ndërtua në shekullin e III p.e.s. dhe “mbijetoi për rreth 150 vite”.

Emri dëshmon se ai duhet të jetë themeluar nga mbreti Pirro rreth vitit 290 p.e.s. për nder të gruas së tij Antigonesë, bija e mbretit Ptoleme të Egjiptit.

Një ekip nga Universiteti i Camerino, i drejtuar nga Antonio Schettino dhe i përfshirë në mision, po kryen hetime gjeofizike në Hadrianopolis, një qytet romak i studiuar nga tashmë nga UniMc që nga viti 2006.

Gjatë të njëjtës periudhë, arkeologët e UniMc, në bashkëpunim me profesorët Barbara Fidanza dhe Eleonora Cutrini, arkitektët Corrado Gamberoni dhe Ilenia Pierantoni, dhe me restauruesin Giuseppe Mantella do të vazhdojnë gjithashtu përpunimin e “Hartimit dhe zbatimit të Planeve të Menaxhimit” në këtë projekt.

Këtë vit kërkimet synojnë edhe identifikimin e teatrit.

Lugina e Drinos është vlerësuar nga specialistët si një nga mrekullitë arkeologjike të Shqipërisë, pasi aty ndodhen 15 kala e mbi dhjetë site.

Për këtë arsye, ajo është pjesë e UNESCO-s.

Gjetjet e reja do të hedhin dritë për disa periudha historike, duke e kthyer Luginën në një destinacion të rëndësishëm kulturor-turistik. /Albanianpost.com

 

Continue Reading

Kulturë

Ja kush është Abdulrazak Gurnah, fituesi i çmimit “Nobel” për Letërsi

Published

on

Shkrimtari Abdulrazak Gurnah, me origjinë nga Zanzibari i Tanzanisë është shpallur fituesi i çmimit “Nobel” për letërsi këtë vit nga Akademia Suedeze.

Komiteti i “Nobel”-it i Akademisë Suedeze vlerësoi kontributin letrarë të Gurnah në trajtimin e temave të refugjatëve, pasojave të kolonializimit, postkolonializimit.

Nobelisti Gurnah pak ose aspak i njohur për audiencën shqiptare, ka shkruar dhjetëra romane e tregime përmes së cilave trajtohet fati i refugjatëve, sidomos afrikanë përballë kulturave edhe paragjykimet nga më të ndryshme.

Gurnah u bë i njohur si shkrimtar në Britaninë e Madhe ku edhe jeton që nga viti 1960.

“Çmimi ‘Nobel’ për 2021 i jepet romancierit Abdulrazak Gurnah, për depërtimin e tij të pa kompromis, thellimin e pa kompromis dhe emocional në efektet e kolonializmit dhe fatit të refugjatëve në hendekun mes kulturave dhe kontinenteve”, thuhet në njoftimin e Akademisë Suedeze.

Romanet e tij tërhiqen nga përshkrimet stereotipie dhe na hapin shikimin drejt një Afrike Lindore të larmishme kulturore, të panjohur për shumë në pjesë të tjera të botës.

“Në universin letrar të Gurnah, gjithçka po ndryshon – kujtimet, emrat, identitetet. Kjo ndoshta sepse projekti i tij nuk mund të arrijë përfundimin në asnjë kuptim përfundimtar. Një eksplorim i pafund i nxitur nga pasioni intelektual është i pranishëm në të gjithë librat e tij dhe po aq i spikatur tani, në Afterlives, si kur filloi të shkruante si një refugjat 21-vjeçar”, thuhet ndër të tjerash në njoftimin e Komitetit të “Nobel”-it të Akademisë Suedeze.

Veprat e tij, “Paradise”, “By the sea”, “Dottie”, “The Last Gift”, por edhe veprat tjera sillen rreth fatit të refugjatëve.

Nobelisti Abdulrazak Gurnah ka lindi në vitin 1948 në ishullin Zanzibar të Tanzanisë. Aty jetoni deri në moshën 18 vjeçare, derisa në viti 1960 u vendos si refugjat në Britaninë e Madhe.

Për shkak të zhvillimeve politike në Tanzani, Guurnah jetoi larg vendlindjes pa mundësi kthimi për shumë vjet. Gjë e zëvendësoi me përshkrimet e mrekullueshme në librat e tij.

Gurnah punoi si profesor i Letërsive angleze dhe postkoloniale në Universitetin e Kent në Canterbury.

Vitin e kaluar çmimin “Nobel” e mori shkrimtarja amerikane Louise Glück.

Që nga 1901 e deri më sot këtë çmim e kanë marrë 114 persona.

Në garë për këtë çmime edhe këtë viti ishte shkrimtari Ismail Kadare që ishte nominuar nga Akademia e Shkencave të Shqipërisë./Kallxo/

Continue Reading

Kulturë

Edhe këtë vit nuk do të ketë ceremoni për ndarjen e çmimeve Nobel

Published

on

Nuk do të ketë asnjë ceremoni në Stokholm këtë vit dhe medaljet do t`i shkojnë në shtëpi të gjithë fituesve. Ky është vendimi i marrë për të dytin vit radhazi, si pasojë e kufizimeve të Covid-19. Edhe këtë herë, si vitin e kaluar, festa do të bëhet online, nga kompjuteri.

“Mendojmë se të gjithë do të donin që pandemia Covid-19 të kishte mbaruar, por nuk kemi mbërritur ende në këtë pikë”, thuhet në deklaratën zyrtare të Fondacionit Nobel.

Organizatorët shtojnë se shpresojnë të mbajnë një ceremoni të vogël, pavarësisht se laureatët nuk do jenë të pranishëm dhe atë ta transmetojnë live. Kjo është ende në diskutim. Çmimet Nobel të këtij viti, të dhëna për arritjet në mjekësi, fizikë, kimi, letërsi, paqe dhe ekonomi, do të shpallen nga 4 tetori deri më 11.

Continue Reading

Aktuale