Connect with us

Më të reja

Eshalonet e larta në kierarkinë e Ministrisë së Financave etnikisht të pastra

Published

on

Shumica e drejtorive të cilat funksionojnë në kuadër të Ministrisë së Financave të Republikës së Maqedonisë vazhdojnë të jenë etnikisht të pastra pasi që në eshalonet e larta udhëheqëse kemi përqindje minimale të të punësuarve shqiptarë, bëjnë të ditur burime për agjencinë e lajmeve INA.

Institucionet që funksionojnë në kuadër të Ministrisë së Financave siç janë: Drejtoria e Doganave, Të hyrat Publike si dhe Drejtoria për Pengimin e Larjes së Parave, deri më tani në kierarkinë e lartë të udhëheqësisë mbi 90 për e të punësuarve janë maqedon.

Të punësuarit në këtë institucion kanë deklaruar se me këtë rast vazhdojnë diskriminimet dhe padrejtësitë ndaj kuadrove të profesionalizuara shqiptare dhe kemi të bëjmë më shkelje të Kushtetutës së Maqedonisë, gjegjësisht të nenit 8 i cili është ndryshuar me amendamentin gjashtë që parasheh përfaqësim adekuat dhe të barabartë të shqiptarëve në të gjitha institucionet relevante në vend.

“Ministrat e Financave vazhdojnë të anashkalojë kuadrot profesionale shqiptare të cilët janë në numër të mjaftueshëm në këtë institucion, duke mos u dhënë poste dhe detyra me përgjegjësi në eshalonet e larta udhëheqëse. Neve në këso rrethanash totalisht jemi të anashkaluar dhe na kanë mbetur vetëm pozitat e inspektorateve të policisë financiare apo inspektorë në sektorët rajonale të Drejtorisë për të hyra publike”, ka deklaruar një i punësuar në këtë ministri.

Zyrtarët të lartë nga partia shqiptare në pushtet kanë deklaruar se përfaqësimi i drejtë i shqiptarëve në Ministrinë e Financave do të fillojë të realizohet në të ardhmen.

Njëjtë sikur Ministria e Financave edhe ajo e Punëve të Jashtme nuk mundësojnë udhëheqjen e sektorëve më përgjegjësi nga ana e kuadrove shqiptare, konform Marrëveshjes së Ohrit.

Ndryshe, Ministria e Financave dhe ajo e Punëve të Jashtme janë dy sektorët që më shumti i kanë anashkaluar shqiptarët.

Continue Reading

Më të reja

Epike/88-vjeçari: E kam votu veten edhe dy kandidatë aty që janë kanë

Published

on

Qytetarët e Kosovës po vazhdojnë ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre për të votuar në zgjedhjet lokale që po mbahen sot në vend.

E një i moshuar nga komuna e Prishtinës, ka bërë të ditur për T7 se sot ka votuar dy kandidatë ku përveç dy kandidatëve ka votuar edhe edhe veten.

“Unë i kam votu tre kandidatë, veten edhe dy aty që janë kanë. Pres me u ba mirë”, tha 88-vjeçari.

Ai tha se nuk e di se çfarë i mungon kryeqytetit, por tha se ka dëshirë që kryeqyteti të përparojë.

“Që 73 vjet, kurrë ma i disponum ma i gzum se sot nuk kam qenë. Me u mundu me ec edhe me dalë me votu. Çka i mungon Prishtinës nuk muj me ditë se nuk dalë kurrë. Unë veç kam qef me dëgju edhe me pa mirë edhe cka duhet me rrregullu nuk e di, kam qejf me përparu Prishtina ky popull, me dalë para popujve tjerë me tregu veten si popull i mençëm dhe i kulturuar. Kalofshi mirë pa incidente, se këto votime janë krejt për popullin shqiptar”, ka thënë 88-vjeçari duke iu dridhur zëri.

Continue Reading

Më të reja

Blinken vlerëson perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor

Published

on

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, vlerësoi “mbështetjen e vazhdueshme” të Bashkimit Evropian për, siç tha, perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor.

Blinken po ashtu theksoi nevojën për të çuar përpara bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Ai i bëri këto komente në një takim me shefin e politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, të enjten në Uashington.

Në një komunikatë të Departamentit amerikan të Shtetit thuhet se dy zyrtarët biseduan edhe për një varg çështjesh të tjera, përfshirë partneritetin SHBA-BE, situatën në Afganistan, Rusinë dhe Kinën.

Javën e kaluar, Bashkimi Evropian mbajti një samit me përfaqësues të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor që synojnë anëtarësimin në BE.

BE-ja miratoi një deklaratë, në të cilën u tha se ajo mbështet perspektivën evropiane të shteteve të Ballkanit Perëndimor dhe “riafirmon përkushtimin e saj për procesin e zgjerimit” të bllokut evropian.

Nga vendet e Ballkanit Perëndimor, Mali i Zi dhe Serbia kanë përparuar më së shumti në rrugën e integrimit evropian.

Këto dy vende kanë hapur disa kapituj të negociatave të anëtarësimit.

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria mbeten në pritje të nisjes së këtyre negociatave, ndërsa Kosova dhe Bosnje e Hercegovina kanë vetëm marrëveshje stabilizim asociimi me BE-në – që është hapi i parë drejt anëtarësimit në bllok.

Continue Reading

Lajmet kryesore

Sela: T’i japim fund robërisë 20 vjeçare të shqiptarëve, të votojmë pastër më 17 tetor

Published

on

Kryetari i ASH-së, Ziadin Sela tha se teksa po afrohet dita e zgjedhjeve, ka mbetur vetëm një punë, të sillet fitorja për koalicionin ASH-AAA në zgjedhjet e 17 tetorit edhe atë prej raundit të parë.

“Ne do të duhet të angazhohemi edhe në këto pak ditë, në mënyrë që fitoren ta mbajmë të sigurt dhe të pastër. Dhe sa më tepër angazhoheni ju më tepër ua ndalin hapat atyre të cilët nuk dinë asgjë tjetër përpos kërcënimit, shantazhit, hajdutërisë që e kanë dëshmuar, edhe në zgjedhjet e kaluara këtu në Çair”, tha Sela, duke shtuar se tani ndryshon puna, ngase do të mbrohet vullneti i shqiptarëve i shprehur me votë.

Sela tha se duhet të flitet me të gjithë pa dallim për të dalur nga “monozmi 20 vjeçar që e kanë shqiptarët”

“T’i japim fund robërisë 20 vjeçare. Ata vijnë në emër të pushtetit, ndërsa pushteti jeni ju të dashur votues, qytetarët dhe popull, që ditën e zgjedhjeve jepni dhe merrni pushtet”, tha Sela.

Sela tha se kundërshtarët po mundohen të thonë të pavërteta.

“Ne e kemi me vete vetëm të vërtetën. Po, Aleanca dhe Alternativa, Ziadini dhe Afrimi dhe gjithë këto që i shihni këtu, çdoherë do shkelin mbi veten e tyre për të mirën e popullit, ndërsa ju keni shkel mbi popullit për rehati personale”, tha Sela.

Continue Reading

Aktuale