Connect with us

Lajme

Taravari: Bashkë me BESËN dhe Alternativën e fitojmë BDI-në (VIDEO)

Published

on

Në zgjedhjet e ardhshme parlamentare partitë shqiptare do të ndahen në dy blloqe, thotë Arben Taravari Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët .

>

Sipas tij njëri bllok do të përbëhet nga Aleanca, Besa dhe Alternativa, ndërsa blloku tjetër nga BDI-ja, PDSH-ja dhe RDK-ja. Ai tha se do të bashkëpunojnë me partitë tjera shqiptare vetëm e vetëm që ta fitojnë BDI-në e Ahmetit.

“Në qoftë se Aleanca bënë një bashkëpunim me të dyja partitë Alternativën dhe Besën do t’i fitojmë zgjedhjet. Në zgjedhjet e ardhshme do të ketë dy blloqe, blloku Alternativa, Besa dhe Aleanca dhe blloku tjetër PDSH, BDI dhe RDK”, tha Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët.

Duke ditur që Alternativa dhe Besa kanë mosmarrëveshje mes tyre, Tv21 kontaktoi Lëvizjen Besa për ta pyetur rreth këtij qëndrimi të Taravarit. Një zyrtarë i lartë i Besës na tha se partia e tij nuk mendon për një bashkëpunim të tillë ku do të bëjë pjesë edhe Alternativa.

“Asnjëherë gjatë komunikimit mes neve dhe ASH nuk është shqyrtuar kyçja e ndonjë subjekti i cili është pjesë e qeverisë. Do ishte joparimor një bashkëpunim i tillë dhe normalisht i papranueshëm për Lëvizjen Besa, aq më tepër kur Taravari ankohet gjithë kohën nga pushteti aktual, ndërsa nëse ka raporte korrekte me Alternativen le të kërkojë zgjidhje për pengesa që i bën pushteti aktual në komunën që drejton dhe jo në emër të organizimit opozitar të faktorizojë subjekte të cilat janë shitur te pushteti”, thonë nga Lëvizja Besa.

Të hapur për bashkëpunim u treguan nga Alternativa. Kryetari i kësaj partie Afrim Gashi para një jave në Click Plus tha në se zgjedhjet e ardhshme do t’i shohin mundësit për bashkëpunim .

“Në këtë kohë nuk është mirë të bëhen kësi matematika. Mendoj që ne duhet të jemi të hapur dhe ne jemi të hapur për bashkëpunim me partitë tjera politike, sidomos me Aleancën dhe do të mundohemi që në zgjedhjet e ardhshme t’i shohim mundësitë e bashkëpunimit dhe nëse merremi veshtë pse jo”, u shpreh Afrim Gashi kryetar i Alternativës.

Arben Taravari duke folur për në zgjedhjet e ardhshme parlamentare, nuk e hodhi poshtë mundësinë e koalicionit edhe me VMRO-DPMNE-në nëse ata kërkojnë falje për ngjarjet e 27 Prillit dhe distancohen nga Nikolla Gruevski. Këto komente Taravari i bëri në emisionin e mbrëmshëm CLICKPLUS./TV21

Continue Reading

Kosovë

Deputetja e VV-së uron presidenten Osmani me rastin e Ditës së Presidentit

Published

on

Deputetja e VV-së Doarsa Kica Xhelili, e ka uruar në mënyrë të veçantë presidenten Vjosa Osmani në Ditën e Presidentit.

Deputetja Xhelil është shprehur e lumtur që presidenten Osmani e njeh nga afër dhe para se ta marrë pozitën e shefes së shtetit.

“Para se të jetë, dhe ta njohim si Presidente, kemi njohur Vjosën. Jo rëndom qëllon që njerëzit e njohin nga afër Presidentin apo Presidenten e tyre. Natyrshëm, Vjosa, duke qenë ajo që është, nuk përkon shumë me idenë e të bërit të gjërave ashtu që ato të jenë të pranueshme për masën domosdoshmërisht. Vjosa, duke qenë sikurse është, i bën gjërat asisoji që ajo është e bindur se i shërbejnë zhvillimit të vendit, pavarësisht gjykimit eventual të masës, por gjithmonë duke i shërbyer masës”, ka shkruar ajo.

Ajo ka shkruar se Vjosa Osmani punon shumë prandaj si përfaqësuese e Popullit thotë se nuk e ka pasë ndjesëin e përfaqësimit që nga vdekja e Presidentit Rugova.

“Prandaj Vjosa edhe mund të sulmohet. Prandaj me Vjosën edhe mund të mos pajtohen të gjithë. Por, për arsyet e njëjta, Vjosa nuk mund të injorohet – as brenda, as jashtë. Vjosa punon shumë teksa shkruan historinë e shpërfaqjes së një Kosove ku për Presidentin ngritesh në këmbë, jo për arsye institucionale, jo për arsye protokolare, por për arsye të ndjesisë së përfaqësimit dinjitoz që ky vend sot e ka, për shkak të saj, e që nuk e mbaj në mend ta kem ndjerë pas 21 janarit të vitit 2006. Vjosa, Presidentja jonë, Urime dita yte e merituar”, ka shkruar Kica Xhelili.

Continue Reading

Lajme

Ekstremisti Sheshel ftohet që të dëshmojë në Hagë

Published

on

Lideri i partisë djathtiste në Serbi, Partisë Radikale Serbe, Vojsllav Sheshel, është thirrur që të dëshmojë para Mekanizmit Ndërkombëtar për Gjykatat Penale, që është pasues i Tribunalit të Hagës.

Sheshel konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se seanca dëgjimore është caktuar që të mbahet më 1 korrik.

Ai po ashtu tha se me shumë gjasa do t’i përgjigjet kësaj ftese.

Ftesën për marrje në pyetje e ka konfirmuar përmes një postimi në Twitter edhe ish-zyrtari i lartë i partisë së Sheshelit, Nemanja Sharoviq. Ai tha se nuk dëshiron që ta pranojë ftesën e këtij mekanizmi, sepse siç tha, nuk ishte shkruar në cirilik.

Sheshel tha për Radion Evropa e Lirë se ftesë e ngjashme u është dërguar edhe Lilana Mihajlloviqit, Ognjen Mihajlloviqit, Mirolub Ignjatoviqit, Marina Ristiqit dhe Marina Ragusit. Që të gjithë këta janë anëtarë ose ish-anëtarë të Partisë Radikale Serbe.

Ftesa për dëshmi ka të bëjë me “shkeljet e pretenduara të rregullave të Tribunalit të Hagës sa i përket mbrojtjes së identitetit të dëshmitarëve të mbrojtur dhe dokumenteve konfidenciale”, tha Sheshel gjatë një bisede telefonike me Radion Evropa e Lirë.

“I kam publikuar që të gjitha në librat e mi, mbi 50 libra. Do të publikoj të gjitha materialet e Tribunalit të Hagës nga rasti im, sepse rasti im ka përfunduar dhe ata nuk mund t’i mbajnë sekrete për 100 vjet këto informacione”, tha Sheshel.

Ai shtoi se nuk ka rrezikuar jetën e dëshmitarëve, por tha se do të vazhdojë të nxjerrë këto materiale.

Nga Mekanizmi Ndërkombëtar për Gjykatat Penale dhe Zyra e Prokurorit të Serbisë për Krime Lufte ende nuk kanë komentuar.

Vojsllav Sheshel më 2018 ishte dënuar me 10 vjet burgim nga Tribunali i Hagës për nxitje të persekutimit, dëbimit, zhvendosjes, zhvendosjes me forcë të kroatëve në fshatin Hërtkovci më 1992.

Më 6 maj 1992, Sheshel mbajti një fjalim në këtë vend, që sipas Mekanizmit Ndërkombëtar për Gjykatat Penale tha se ka kontribuar në persekutimin, dëbimin dhe veprime jonjerëzore.

Sheshel u la i lirë në Serbi për shkak se vuajti dënimit gjatë paraburgimit nga viti 2003 deri më 2014.

Ndryshe, Mekanizmi Ndërkombëtar për Gjykatat Penale për vite me radhë i ka kërkuar Serbisë që të ekstradojë anëtarët e partisë së Sheshelit, Petar Jojiq dhe Vjerica Radeta, të cilët akuzohen për frikësim, kërcënim dhe ofrim të ryshfetit për dëshmitarët në rastin gjyqësor kundër Sheshelit.

Serbia ende refuzon që të ekstradojë ata, duke argumentuar se sipas një vendimi të Gjykatës së Lartë të Beogradit, nuk janë plotësuar kushtet për ekstradimin e këtyre personave. Kjo gjykatë, më 2016, tha se nuk ka baza ligjore për arrestimin dhe ekstradimin e anëtarëve të Partisë Radikale Serbe, sepse ligji vendor për bashkëpunim me gjykatën e Hagës parashikon se vetëm personat e akuzuar për krime lufte mund të ekstradohen dhe jo ata që akuzohen për minim të gjykatës. /REL

Continue Reading

Lajme

Taravari ska të ndalur,Punë dhe përkushtim për çdo lagje dhe çdo shtëpi!

Published

on

Punë dhe përkushtim për çdo lagje dhe çdo shtëpi!

✅Vazhdojnë me intensitet të lartë punimet në fshatin Balindoll për kyçjen në gypat e ri të ujësjellësit në kuadër të projektit SECO.

🤝Me përfundim të këtij projekti, problemi me furnizim të ujit për pije gjatë stinës së verës në disa fshatra dhe lagje të qytetit do të jetë i zgjidhur.

#Kujdesemi

Continue Reading

Aktuale